Jak ustawić dom względem stron świata?

Jedną z bardzo istotnych, wartych przeanalizowania kwestii przy budowie domu, jest jego ustawienie względem słońca. Dzięki wybraniu najbardziej korzystnego rozwiązania, inwestorzy mogą czerpać liczne korzyści z energii słonecznej. W jaki sposób mogą to zrobić?

Wybór działki

W najbardziej komfortowej sytuacji są osoby, które dopiero poszukują działki i mogą samodzielnie wybrać taką, która jest odpowiednio ustawiona względem kierunków świata. Przyjmuje się, że najlepiej, jeśli wjazd na posesję znajduje się od strony północnej- tam, gdzie dociera najmniej światła.

Właściwy projekt domu

Będąc w posiadaniu działki budowlanej, inwestorzy przechodzą do następnego, wyjątkowo istotnego elementu – wyboru najlepszego projektu. Na tym etapie także należy uwzględnić ustawienie domu względem stron świata. Każde pomieszczenie jest używane w innych porach dnia, dlatego trzeba zaplanować je w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać naturalne światło słoneczne. Sypialnie powinny być usytuowane od wschodniej strony budynku, gdzie słońce świeci od rana, natomiast salon w idealnej sytuacji powinien być skierowany w kierunku południowo – zachodnim. Przedpokój i kotłownia nie wymagają szczególnie dużej ilości światła, dlatego najlepiej, jeśli znajdują się po północnej stronie domu.

Zalety odpowiedniego ustawienia domu względem stron świata

Dobrze zaplanowane położenie budynku i odpowiednio dobrany projekt mogą przynieść inwestorom sporo korzyści. Do najważniejszych zalet należy oczywiście odpowiednia ilość światła słonecznego w pomieszczeniach, dzięki którym możliwe jest mniejsze zużycie prądu. Warto również pamiętać o tym, że naturalne światło jest korzystniejsze dla wzroku!
Kolejną zaletą korzystania z energii słonecznej są oszczędności na ogrzewaniu. Słońce nie tylko oświetla pomieszczenia, ale też skutecznie je nagrzewa, dzięki czemu domownicy mogą ograniczyć ogrzewanie.

Każdy, kto planuje budowę domu, musi przedtem dokładnie przemyśleć, jak ustawić dom na działce. Od tego w dużej mierze zależy funkcjonalność przyszłego domu!

Post Author: nsppadm