Czym jest kodeks cywilny i kiedy się go stosuje?

Przedmiotem prawa cywilnego są stosunki majątkowe i niektóre stosunki osobiste, zaistniałe między podmiotami prawa. Cechą charakterystyczną prawa cywilnego jest równorzędność podmiotów, która mówi o tym, że każdy z podmiotów prawa jest równy i nie może być uprzywilejowany przez sąd. Ważne jest zastosowanie prawa cywilnego w życiu codziennym, które jest wszechstronne – zaznaczają prawnicy z kancelarii Adwokatbrwinow.pl.

 

Prawa autorskie

Jedną z dziedzin, jakie obejmuje kodeks cywilny są prawa autorskie. Dotyczą nielegalnego rozpowszechniania i korzystania z wszelkiego rodzaju utworów. Prawa autorskie w internecie przede wszystkim dotyczą udostępniania plików multimedialnych, co również jest karane.

 

Prawo rzeczowe

Kodeks cywilny obejmuje również wszystkie sprawy z zakresu sprzedaży, wypożyczenia i rozporządzania rzeczami. Ponadto reguluje funkcjonowanie hipotek i innych ograniczonych praw rzeczowych.

 

Prawo spadkowe

Jeżeli chodzi o prawo cywilne, to dotyczy ono wszystkich procesów spadkowych. Reguluje co i komu się należy zgodnie ze stopniem pokrewieństwa, a także chroni wolę osób sporządzających spadek.

 

Prawo zobowiązaniowe

W zakresie prawa cywilnego znajduje się również prawo zobowiązaniowe, które dotyczy sporządzania wszelkiego rodzaju umów zobowiązaniowych. W przypadku nieprzestrzegania takiego prawa, każda ze stron umowy może dochodzić swoich praw w sądzie – zauważają adwokaci (http://adwokatbrwinow.pl/).

Post Author: nsppadm