Zagadnienia prawne dotyczące pracy z komputerem

praca-przed-komputerem

Zatrudniając pracowników, pracodawca bezwzględnie powinien stosować się do wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy, mówi prawnik Przemysław Malinowski. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie właściwych warunków do wykonywania pracy, co jest ściśle regulowane przez zasady BHP. Przepisy te dotyczą każdego pracownika, który spędza choć połowę ośmiogodzinnego czasu pracy przed ekranem komputera.

Obowiązkowe przerwy

Każdy pracownik, który spełnia wyżej wymienione warunki, ma prawo do skorzystania z przerwy bądź zmiany charakteru pracy po upływie każdej następnej godziny zegarowej. Pracownik powinien mieć wtedy prawo do zmiany pozycji ciała i skupienia wzroku na innym obiekcie niż ekran komputera.

Opieka lekarska

Wykonując pracę przed komputerem pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia każdemu pracownikowi właściwej opieki lekarskiej, dzięki której będziemy mogli wykonać np. badania okulistyczne. W gestii pracodawcy leży również refundacja okularów korygujących pracownikowi, który tego potrzebuje. Wysokość kosztów, które pokryje pracodawca określają indywidualne przepisy prawne obowiązujące w firmie.

W razie wątpliwości – doradztwo prawne Opole

Jeżeli mieszkasz w Opolu i masz wątpliwość związane z Twoimi prawami w firmie, dodatkowo cały dzień pracujesz przed komputerem, a Twój szef łamie zasady BHP, możesz skorzystać z doradztwa prawnego. Grono profesjonalnych prawników oraz radców prawnych służy swoim doświadczeniem i wiedzą z zakresu prawa pracy. Doradztwo prawne Opole jest godnym zaufania miejscem, gdzie uzyskasz skuteczną i pożyteczną pomoc w walce z łamaniem praw pracowniczych przez pracodawców małych i dużych firm.

Post Author: nsppadm