Warsztaty rozwoju osobistego

Może znajdujesz się teraz w takim momencie swojego życia, kiedy nie wiesz, jaką drogę wybrać, co sprawia ci radość, ani jak walczyć ze swoimi słabościami. Możesz to ignorować, przeczekać aż wszystko samo się ułoży. Możesz też wziąć sprawy w swoje ręce. Warsztaty rozwoju duchowego obiecują udzielić ci pomocy z udziałem swojej oferty. Czy jednak warto z niej skorzystać? Oto kilka argumentów za i przeciw.

Zacznijmy może od pozytywów, które niesie ze sobą udział w kursach stawiających na duchowy rozwój i samodoskonalenie:

  1. Mogą pomóc w dokonaniu pozytywnych zmian w życiu, nabraniu dystansu do siebie i do świata. Jest to częsty argument wysuwany przez osoby, które zadbały o swój rozwój osobisty na tego rodzaju kursach. Podkreślają, że zyskały spokój wewnętrzny, którego wcześniej im brakowało i nauczyły się medytacji, pozwalającej na wyciszenie.
  2. Są dobrym sposobem na nawiązanie nowych znajomości. Nawet jeżeli sam kurs okaże się, potocznie mówiąc „niewypałem”, będzie okazją, żeby poznać wielu ciekawych ludzi. Niektórzy kursanci pozostają ze sobą w kontakcie przez długie lata. To niewątpliwa zaleta warsztatów.
  3. Wykłady podczas kursu mogą pobudzić do refleksji nad życiem, poszukiwań odpowiedzi na nurtujące nas pytania, poszerzania wiedzy i czerpania jej od innych.

Każdy medal ma dwie strony, również warsztaty rozwoju duchowego. Oto argumenty przemawiające na ich niekorzyść:

  1. Okazać się może, że wystąpi problem z odnalezieniem się wśród grupy, a skutki tego mogą być fatalne. W najlepszym wypadku będzie to rozproszenie podczas zajęć i niemożność skupienia się na treściach przekazywanych przez nauczycieli i specjalistów. W najgorszym wypadku – rezygnacja z kursu.
  2. W ekstremalnych wypadkach może się okazać, że kurs prowadzą nie profesjonaliści a osoby, które postanowiły zarobić na naiwności ludzi szukających szczęścia. Poziom tak zwanych nauczycieli duchowych może być różny, ale gdy raz trafi się na kurs do osoby niekompetentnej, można zrazić się do warsztatów rozwoju duchowego na zawsze.

Post Author: nsppadm